O středisku

Historie střediska

V květnu 1945 na Vinohradech zakládá Anička Koulová 85. skautský oddíl, od roku 1947 i s názvem Albatros.

Po druhém zákazu skautingu 1948 oddíl přestal existovat. 6-8 děvčat se stále neformálně scházelo a chodily na společné puťáky. Později z holek zbyly jen tři – Žofie, Jarka a Olga. Ty v roce 1968, po obnovení skautské činnosti, opět začaly s oddílem na Vinohradech, u kostela sv. Ludmily. Třetí zákaz skautingu 1970 zapříčinil zrušení oddílu a přesun pod spolek pro ochranu přírody TIS.

O 8 let později byla činnosti TISu ukončena. Oddíl přestoupil do ČSTV TJ Praga a rozdělil se na dvě jednotky: Bílý Albatros (vedoucí Žofie Sochorová) a Modrý Albatros (vedoucí Simona Pišlová). V roce 1985 se vedoucí oddílu stává Zdena Hamplová a o rok později vzniká tradiční mezioddílový sraz 3 křesťanských oddílů TOMů Protěže, Lumtura a Bílého Albatrosu. 14. února 1987 spolu pořádají 1. ročník pěvecké soutěže Jupijou.

Roku 1989 se oddíl rozrostl a rozdělil na dva: Arachné (vedoucí Zdena Hamplová) a Argyroneta (vedoucí Monika Beránková).

1990 končí třetí zákaz skautingu, znovuobnovuje se skautská organizace a oddíly vstupují do střediska Maják. Ještě ten rok vzniká středisko Bílý Albatros pod vedením Žofie Sochorové. O rok později vzniká chlapecký oddíl Araneus (vedoucí Honza Tomek) a v roce 1993 dívčí oddíl Argiope (vedoucí Anežka Janoušková).

Vedoucími střediska se stávají r. 1996 Márinka Muchová, 2002 Tomáš Voldřich, 2004 Standa Šlechta (Kotlík), 2011 Eva Hladíková a 2019 Maruška Holečková.

17. 10. 2015 – oslava 70 let Bílého Albatrosu